....apo ndryshe?
pyetja qe akoma trazon mendimet e mia....

me pelqen ta shpreh veten ne cdo rrethane pa menduar se kush eshte rreth meje, ne qoftese eshte femij, i moshuar, moshatar, i aferm apo jo....
keshtu jam une

flas....shume madje....ndaj eksperiencat e mia me njerezit mbase per ti bere te ndihen me mire per veten e tyre...
e shpesh duket si mendjemadhesi....nuk eshte...vjen natyrshem....eshte naivitet....i kontrolluar

jo rralle here gjerat qe kam treguar per veten jane perdorur kundrejt meje si argumente ne nje diskutim sado ironik apo sarkastik mund te kete qene....kam menduar gjithnje mos valle kam ber gabim qe jam shprehur aq shume.....
nderkoh nje pjese tjeter e imja e mohonte kte gje duke me bere te mendoj se nje indivin e tregon intelektin e tij ne nje debat ateher kur perdor argumenta qe lidhen me temen dhe jo fakte nga jeta e personit perball tij per tu dukur me superior....kur fundja ajo qe tregojne eshte thjesht qe jane oportunist....vler kjo qe nuk e ben asnje nga ne "human"

keshtu qe JO , nuk je naive....je thjesht shume sociale per kete shoqeri qe jeton vetem teorikisht nje ''jete sociale''....pra je ndryshe nga turma.....NDRYSHE ESHTE GJITHMON ME BUKUR.... e vetme ne llojin tend ,unike, e pakopjueshme,e pazevendsueshme.

por zer mend ....mos i beso cdo gje cdo kujt...beje pjes tenden 'njohjen e tipologjive te njerezve qe te rrethojne' bazuar ne ate qe ke kaluar me pare....bazuar ne situatat qe te kan vene ne dyshime per fortesin e personalitetit tend.....keshtu i seleksionon njerezit qe mban rreth vetes dhe kohe pas kohe e kupton qe ata qe kan mbetur ne rrethin tend ...jan ata qe kane me shume rendesi...ata qe te njohin sic duhet...ata qe nuk largohen ...ata qe te duan si te ishe pjese e tyre.....

e praktikisht keshtu mesohet nga gabimet
NE NAIVET ,,,,,, jemi te pakte ne ditet e sotme ....jemi me te perfeksionuar nga paraardhsit tone ....por e mbajm ne esencen tone pastertin dhe ciltersine...qe shpesh duket si fallcitet dhe shtirje....por ja qe jemi aq te afte te kuptojme se si mendojn te tjeret per ne....ti lexojme ata.... keshtu qe MBAJE NAIVITETIN PJESE TE ESENCES TENDE.....BOTA KA NEVOJE PER NJEREZ SI NE !