I listen to the sky. I walk my fingers through the winds of the wind. The graceful breeze touching my fingers seems to be giving me strength for something ... It tells me that it is always there. Because I am peaceful.

What is that! Why the sky is crying. Who might have been disappointed in the dreams of the sky? Or is it hard to clean my dirty soul? What a beautiful voice. I dance on the gentle grass beneath my bare feet. I'm coming. I'm jumping. I'm laughing.

The dress is dancing with the wind. My hair is making friends with rain drops. My soul whispers with life.

...

It was unbelievable the most beautiful dream I've seen since a long time. It was a dream I did not want to wake up. But again I open my shit life. There was a sense of dreaming in the past. He told me that I had a life that I needed to beautify.

I think I can start this beautification work tomorrow because there is so much sleep.

_(Turkish/Türkçe)_

Gökyüzünü dinliyorum. Parmaklarımı rüzgarın esintileri arasında gezdiriyorum. Parmaklarıma değen zarif esinti sanki bana birşey için güç veriyor gibi... Huzun her zaman olduğunu anlatıyor. Çünkü huzurluyum.

Buda ne! Neden gökyüzü ağlıyor. Gökyüzünün hayallerini kim yımış olabilir? Yoksa kirli ruhumu temizlemek için mi üzerime yağıyor? Ne güzel bir ses bu. çıplak ayaklarımın altındaki nazik çimenler üzerinde dans ediyorum. Dönüyorum. zıplıyorum. ben gülüyorum.

Elbisem rüzgarla dans ediyor. Saçlarım yağmur damlalarıyla arkadaşlık ediyor. Ruhum hayatla fısıldaşıyor.

...

Bu inanılmazdı uzun zamandan sonra gördüğüm en güzel rüyaydı. Uyanmak istemediğim bir rüyaydı. Ama yine boktan hayatıma gözlerimi açtım. Belkide rüyanın bir anlamı vardı. Bana güzelleştirmem gereken bir hayatımın olduğunu söylüyordu.

Sanırım bu güzelleştirme işine yarın başlaya bilirim çünkü çok uykum var.