Youtube'da yerlisi yabancısı denk geldiğim, içeriği aynı olan bir video konusuna değineceğim.

Logo and youtube image

"Biz sisteme itaat etmezsek, onun dediklerini yapmazsak bizim öleceğimizi söylüyorlar " cümlesine çıkan uzun uzun videolar.
"Eğer ki böyle para kazanmazsak, hayatımızı devam ettiremeyiz."
Ama hayatın kendisi mücadele değil midir zaten?

Bu videoları yapanlar herkesin istediğini yapabilecek imkana sahip olduğunu falan mı zannediyorlar? "Hayat şartları" deniyor ya hani, senin isteklerin dışında ilerleyen şey. Hayatımızın çoğu kısmına müdahele edebiliriz ama tümüne değil! Oluşturulmuş sistemin bize vaadettiği para ise, buna uymalıyız, mecburuz.
Bu videolara bakıp, "ben sistemin parçası olmayacağım, istediğim ne ise onu yapacağım" dersen ortada dımdızlak kalırsın.

jobs and illustrate image

Doktor olmak, avukat olmak, memur olmak, muhasebeci olmak vb. bizi sistemin kölesi haline getirdiğini anlatıp duruyorlar. Ya kişi bu mesleği canı gönülden yapmayı istiyorsa? İki taraflı düşünmeden söylüyorlar tüm bunları.

Her dileyen youtuber olsun, şarkıcı olsun, oyuncu olsun. Peki ama bunu acaba neden istiyorsunuz? Parası ve getirdiği şöhret için mi? Evet değil mi? Bunu parıldayan bir yıldız olarak görüyoruz.

Onlar video üretip para kazanma peşindeler. Kendileri de sisteme hizmet etmiyorlar mı? Ediyorlar.
Tamam, siz ısrarla ben sisteme dahil olmayacağım diyerek direnseniz bile, hiç kimse size gelip 'tebrik ederim bu başkaldırını parayla ödüllendirelim' demeyecek.

Daha iyi çözüm nedir?

Image by sonturaa

Pekala öncelikle sevdiğin, severek yapacağın ne varsa ona yöneleceksin. O zaman diğer kalan her şey teferruattır.

G.c