gördüğüm her istanbul resmini okşamak gibiydi seni sevmek. her bir yanım paramparça. parçalanan yanlarım sana dönüşüyor yavaştan, bir istanbul şiirine dönüşüyor ardından. ben senden; binlerce yıkık dökük harabe evlerden, gariban çiçeksiz sokaklardan, işlek caddelerden, bulutsuz gökyüzülerden kilometrelerce uzakta iken, bir istanbul şiiri yazabiliyorum. her semtini ayrı ayrı sevsem de bu güzel şehrin, sensiz yapamıyorum çay içtiğim masalarda. bir izmir resminde senin evini arıyorum, balkonuna inceden benzeyen bir ev. ve senin yaşadığın yerlerden hikayeler rivayetler koparıp getiriyorum, sokak çocuklarına dağıtıyorum birer birer. onlar bu masalları anlamıyorlar, ne anlattığıma değil nasıl sevindireceğime bakıyorlar. seni anlatıyorum, gözleri benim gibi gülüyor ancak mimiklerinde tık yok. ben senin yaşadığın yerlerden tohumlar getiriyorum ve bahçemde yetiştiriyorum binbir renkli çiçekleri. lavantalar ise en sevdiğim. sen sever misin?

senin oturduğun kanepenin yanından bir gazete alıp geliyorum. bulmacaları yapılmamış buluyorum, beş haneli bir kelime. her beş haneye senin adının harflerini yazıyorum ve heceleyerek okuyorum adını sonra yukarıdan aşağı, soldan sağa. kanepenin yanındaki masada ise boş bir kahve bardağı buluyorum. içiyorum bir dikişte. dudaklarının sıcaklığı geçmediğinden dolayı ben kendimden geçiyorum. evinden bir saat çalıyorum, durmuş. kendi evime asıyorum. senin yanında zaman durmayacakta nerede duracak allah aşkına! saat haklı bir yerde, pil alıp takmaman senin suçun. zamanın değerini bil derken yalan söylemiyordu kitaplar, büyüklerimiz. ben senin değerini çokta iyi biliyorum sana ''geleceğim'' diyerek. geçmişim kirli, kara bulutlar yüklü tepesinde. bırak sen geleceğim ol, uçsuz bucaksız hani sonu belli olmayan ''geleceğim.'' umarım bir gün gelirsin.

senin evinden bir kitap çalıyorum, koyuyorum kendi kitaplığıma. sonra altlarını çiziyorum satırların, notlar bırakıyorum ve geri koyuyorum başucuna. altlarını çizdiğim her bir cümle benim kabuk bağlamış yaram, tırnağın takılırsa acıma sakın. kanat istediğin gibi. sonra al beni kanatlarının altına, sar tekrar yaralarımı. kanat, sar, kanat, sar.

senin evinden kokunu çalıyorum en sonunda, anahtarını şifonyerin üzerine bırakırken. ayakkabılarını göremediğime üzülüyorum lakin kokun benimle. çıkıp gidiyorum merdivenlerden dört kat aşağı. rüzgarını özleyeceğim bir balkonu bırakıyorum geride, birde adını.

ne güzel parçalanıyorum istanbul, bu yüzden saat kulesi aşık galata kulesine. senden uzakta bir çiçeğin yaprağını koparıyorum, ''seviyor'' diyorum. ''sevmiyor'' diyerek devam etmeye gerek yok, sence bende umut biter mi? balkonundan okşarım seni, gece saçlı. ve o güzel mumlarından.

gece yatarken söndür ama, olur mu?